X · MAG

 

BİR TASARIM KLASİĞİ : BARBİE

Çocukların tablet kullanmadığı ama artık pek saklambaç da oynamadığı dönemlerin popüler oyuncağı, neredeyse herkesin oynamasa da bildiği, benzer görünüşteki oyuncak bebeklerin yanı sıra canlı benzerlerine de adını vermiş Barbie, aynı zamanda bir tasarım klasiği.

 

“X”LER VARDIR!

“X Design Factory”; hayalleri olan, farklı bölümlere, disiplinlere, karakterlere, memleketlere, seslere ve fikirlere sahip 6 kişinin buluştuğu bir oluşumdur. Ekibimiz birbirinden farklı disiplinleresahip (endüstriyel tasarım, moda tasarım, grafik tasarım, iç mimarlık) nadir topluluklardan biridir.

 

CYBERPUNK DÜNYA

Bunca şey peş peşe gelince, kelime anlamı dahi ‘olmayan yer’ anlamına gelen ütopyaları henüz görememişken, normalde uzak bir ihtimal olan ‘kötü yer’ler yani distopyalar bize çok da uzak kalmadılar. “Distopyalar artık gerçek mi?” diye sorabiliyorsak distopik geleceklerde geçen cyberpunkdünyalar neden olmasın?

 

KİMLİKSİZLEŞME

Tasarımlar, artık küreselleşme ile birlikte yeni değerler sistemi kazanır hale gelirken amaç ve anlam bulmakta çeşitli zorluklar yaşanıyor ve anlam kayıpları meydana gelebiliyor. Bu anlam kayıpları, yaşadığımız mekanların tasarımlarına da büyük oranda yansıyor ve sonucunda karşımıza kimliksiz mekân tasarımları sorunu ortaya çıkmaya başlıyor.

Peki ya kelimeler? Her şey gibi kelimeleri de mi tükettik?

Bu yazımızda 40 yılı aşkın süredir bilinen bu kavramın ortaya çıkışından beri neden en çok konuşulduğu dönemde olduğumuza değineceğiz.

TOP