“X”LER VARDIR!

Size bu yazıyı sokağa çıkma yasağı olan 30 büyükşehir ve Zonguldak listesindeki Eskişehir’den yazıyorum. Hayat eve sığar diyorlar fakat bu bana 1+1 evler düşünülmeden söylenmiş bir slogan gibi geliyor. Biz gene asıl konumuza dönelim isterseniz. Size biraz “X”ten ve çıkış hikayesinden bahsetmek istiyorum. ”X”, hayatımızın her alanına nüfuz etmiş, Türk alfabesinde kullanılmayan kombine bir harftir. Boğazdan gelen gırtlaksı, hafif boğumlu bir H sesidir. TürkçedekiXalı (Halı), Xala (Hala), Xoroz (Horoz) sözcüklerinin bu harfle yazılması doğru ses değerlerine örnek teşkil eder. Fransızca söylenişiyle iks diye seslendirilen bu harf Türk abecesinde bulunmaz, ancak yabancı sözcüklerde geçer ve ks sesini verir. Türkçede ise matematikte bilinmeyen nicelikyerine ya da çarpı imi olarak kullanılır. ”X” Romen rakamlarında on (10) sayısını tanımlamaktadır. “X” belirsizlik durumunu anlatır. “X” tabelalarda yasağı yani olumsuzluk kavramını anlatır. Ama bensize daha olumlu bir haline göz kırpan vizyoner “X Design Factory markasının” X’inden bahsetmeye başlıyorum.

“X Design Factory”; hayalleri olan, farklı bölümlere, disiplinlere, karakterlere, memleketlere, seslere ve fikirlere sahip 6 kişinin buluştuğu bir oluşumdur. Ekibimiz birbirinden farklı disiplinleresahip (endüstriyel tasarım, moda tasarım, grafik tasarım, iç mimarlık) nadir topluluklardan biridir. Bizler gibi yeni mezun, hevesli, yeni bir şeyler yaratmayı arzulayan, hayallerinin peşinde koşan, genç ve emeğinin karşılığını alabilmeyi hedefleyen girişimci ruhlu tasarımcıların düşüncelerinin hayat bulduğu bu alanda ‘X’ bilinmeyeninin verdiği özgürlüğe sahip olan bizler bu hissin yaratıcılığa yeni bir bakış açısı getireceğine inanıyoruz. İşte, farklı anlamları ve kullanış şekilleri olan ‘X’in bizlerde yarattığı hisler özgürlük, sınırsız yaratıcılık, ilham, heyecan, dinamizm ve hatta gençliktir. Bizler herkes için ulaşılabilir yani satın alınabilir tasarım anlayışı ile tüketiciler arasındaki sınıf farkını minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Çünkü evrensel tasarım olgusunun belirli bir kesimin tekeline ait olmadığına inanıyoruz. Üzerinde düşünülmüş, fonksiyonel, modern ve estetik tasarım ürünlerinin her evde yaşayabilmesinin hayaliyle çalışıyoruz. Yarattığımız bu alan hayal kurmak, ohayali somut bir şekilde görmek, bu hissi yaşamak ve en önemlisi yaratım eylemi ile eğlenmek isteyen herkese açık bir platformdur.

Bu platforma dahil olmak için dil puanlarına, ALES puanına, KPSS puanına, adınıbilmediğimiz ama bir işe girmek için lazım olan başka bir puana, ehliyet belgesine ve en önemlisi bilmem kaç yıllık deneyime (mesela her yerde karşımıza çıkan en az 2 yıl tecrübeye) sahip olmanızgibi bir zorunluluk yoktur. Okulunuzdan yeni mezun olmuş ve bir şeyler yaratma hayali ile yaşıyor fakat kendinizi tecrübesiz görüyor olabilirsiniz. Ama bizler hayatta imkansız diye bir şeyin olmadığına, imkansızın sadece zaman alacağına inanan bir ekibiz. Deneyimin, aslında o cesur adımı atıp hayallerinin peşinden koşarak kazanılacağına inanıyoruz. Bu ortamı aynı zamanda açık bir öğrenim alanı olarak tanımlayabiliriz. Sizlere verdiğim detayların içindeki sanırım en değerli ve vazgeçilmez olan duygu özgürlüktür. İşte biz, bu özgürlüğün bizim gibi hayalleri olan, itici bir güç arayan insanların içindeki yaratıcı düşünceyi rahatlıkla eyleme geçirebileceğini düşünüyoruz.

Yaratım heyecanıyla başladığımız bu süreçte hissettiğimiz duygu durumunun bende yarattığı itici gücün kelimelere dökülmüş halini aşağıda görüyorsunuz.

Yolumuz uzun ve güzel Heyecanımız yüksek Gençliğimiz var

Bizler özgürlüğüne düşkün
Hayallerini gerçekleştirme arzusuyla yanıp tutuşan Tasarıma susamış
Girişimci ruhlu tasarımcı gençleriz