TECRÜBE

  Bu yazıyı sıcak bir Eskişehir gününde, ilk tasarladığımız ürünün ilk alınan siparişinin ilk paketlenişinin ardından kargoya verildikten sonraki ilk boşluk bulduğum anda, böyle ilklerle dolu, duygusal bir günde kaleme alıyorum. Neredeyse 6. ayını tamamlayacak olan markamız, geçirdiğimiz beş küsur ayda bize, daha özelinde bana kazandırdığı nice deneyimler oldu.

  Markanın ilk heyecanlı toplantısı için iş yaşamında birbirinden habersiz 6 kişi bir araya geldi. İstekli, enerjik ve yaratma arzusuyla yaptığımız planlar tüm dünyaya ve bizlere sürpriz olan pandemi dönemiyle aramıza mesafeler soktu ve bizi dijital ekranlara hapsetti. Fakat bu sürpriz bile içimizdeki yaratma arzusunu ve heyecanı engelleyemedi. Örneğin ekibimizden Eliz, yaşanan izole günlerde ailesiyle birlikte el emeği bir ürün ailesi üretti. Ekibimizden Oya, evinde el emeği dekoratif beton ürünler üretti. İnsanları bir araya getiren ilk etkinliğimizi Özlem Hocamızla gerçekleştirdik ve beklemediğimiz yerlerde yeni insanlarla tanışma fırsatını ve tahmin edemeyeceğimiz mecralarda ismimizi duyurma imkânını yakaladık. Hatta bu süreç için Türkiye’de ilk defa hazırlanan postpandemic.xdesignfactory.com isimli tasarım kütüphanesini hayata geçirdik. Bu izole günlerde yeni ürünler tasarladık, bol bol hayal kurduk ve dijital ortamda içerikler tasarlayarak aktif olmaya çalıştık.

  “X” in getirdiği sınırsızlık ve özgürlük fikirlerini süreç içinde somutlaştırmak için çok çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Aslında bu marka için nice fedakarlıklar yaparak ve tüm zorluklara göğüs gererek, hayallerimizi gerçekleştirebilmek için çabalıyoruz. Yani bir nevi yoktan var ediyoruz. Tırnaklarımızla kazıyarak ilerliyoruz.

  Neyse, burada gözyaşları sel olmadan önce ben gene tecrübe konusuna geleyim isterseniz. Belki de eğitim hayatlarımızda pek odaklanmadığımız ya da o konulara gelene kadar başka dertlerimiz sebebiyle görmezden geldiğimiz bir sürü detayı süreç içinde yaşayarak öğreniyoruz. Mesela bir ürün bir kullanıcıya sağ salim nasıl ulaştırılır, nasıl paketlenir, nasıl korunur, hangi yollarla gönderilir, paketin içine ne konsa açan için bir sürpriz olur gibi daha pek çok sorunun cevabını bu süreçte deneyimleyerek öğreniyoruz.

  Bizler “üret, sadece üret” mottosuyla fikirlerimizi somutlaştırmaya devam ediyoruz. Yolumuz uzun ve güzel!